Porady

Płyty gipsowo-kartonowe: jak można je wykorzystać?

Płyty gipsowo-kartonowe: jak można je wykorzystać?

Płyty gipsowo-kartonowe są jednym z ulubionych elementów wykorzystywanych przez specjalistów od wykańczania wnętrz. Nic w tym dziwnego, ponieważ płyty g-k to rozwiązanie doskonale łączące estetykę z funkcjonalnością. Dowiedz się, jakie zalety mają płyty gipsowo-kartonowe i jak można je wykorzystać.

Płyta gips-karton — co to jest i do czego służy?

Płyta gips-karton składa się z naturalnego lub syntetycznego gipsu i celulozy tworzącej cienki karton pokrywający płytę gipsową z dwóch stron. Płyty gipsowo-kartonowe uważa się za rozwiązanie uniwersalne, jednak warto pamiętać o tym, że na rynku dostępne są różne rodzaje płyt g-k, które dobieramy w zależności od zastosowania. Inne płyty wybierzemy do wyrównania ścian w salonie, a inne do pokrycia sufitu w łazience, czy kuchni.

Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do prac wykończeniowych, między innymi do tworzenia ścianek działowych, czy podwieszania sufitu. Ważne, by płyty gips-karton stosować w pomieszczeniach, w których poziom wilgotności powietrza nie przekracza 70%.

Dlaczego płyty gipsowo-kartonowe są tak popularne?

Płyty gipsowo-kartonowe są stosunkowo lekkie i proste w montażu. Przede wszystkim jednak stanowią gotowy element budowlany, który wystarczy zamontować, by uzyskać piękny, trwały i estetyczny efekt wykończeniowy. Świetnym przykładem będzie wyrównywanie pionu i struktury krzywych ścian — położenie płyt gipsowo-kartonowych to rozwiązanie szybsze i tańsze od zmagań z zaprawą, która najlepiej sprawdza się przy niewielkich ubytkach.

Więcej na temat cech i rodzajów płyt g-k przeczytasz we wpisie: https://budowadomu24.pl/plyta-gipsowa-rodzaje-roznice-zastosowanie/.

Zastosowanie płyty gipsowo-kartonowej — ciekawe rozwiązania

Płyty gipsowo-kartonowe są świetnym rozwiązaniem w momencie, gdy wybrane pomieszczenia wymagają przeorganizowania. Ścianki z płyt g-k są tanie i proste w montażu, o czym pisaliśmy wyżej. Dzięki temu w stosunkowo krótkim czasie i przy minimalnym bałaganie jesteśmy w stanie stworzyć nową aranżację starej przestrzeni. Świetnym przykładem będzie pomieszczenie biurowe, które za pomocą płyt gipsowo-kartonowych można podzielić na mniejsze sekcje. Innym dobrym przykładem będzie duża sypialnia, z której możemy wydzielić przestronną garderobę. Z płyt tego typu można wykonać zabudowy wszelkiego rodzaju, w zależności od indywidualnych wymagań i pomysłów. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że w tym zakresie ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Płyty gipsowo-kartonowe to także doskonałe narzędzie do tworzenia gustownych wnęk, między innymi na książki, ozdoby i tym podobne. Wnęki w ścianach można dodatkowo podświetlić i stworzyć wyjątkową ekspozycję, która będzie cieszyć oczy wszystkich domowników. A skoro mowa o ozdobach, płyty gipsowo-kartonowe pozwolą także stworzyć oryginalny sufit podwieszany, a przy okazji zakryją nieestetyczne elementy w postaci przewodów elektrycznych. Podwieszane sufity od lat są w ścisłych trendach związanych z wykończeniem i aranżacją wnętrz.

Similar Posts