Nieruchomości

Dom jednorodzinny na emeryturę – postaw na własny komfort

Dom jednorodzinny na emeryturę – postaw na własny komfort

Wiek emerytalny to moment odpoczynku, podczas którego możemy zbierać owoce wieloletniej pracy. Oczywiście nie oznacza to, że mamy z dnia na dzień stać się osobami biernymi. Jak wiadomo, rozwój możliwy jest w każdym wieku i najlepsi specjaliści zalecają stale zdobywać nowe umiejętności. Musimy jednak zdać sobie sprawę z tego, że nasz organizm i umysł nie są tak silne oraz niezawodne jak wtedy, gdy mieliśmy 20, czy nawet 30 lat. 

Należy zatem zastanowić się nad tym, czy nasz obecny dom lub mieszkanie będą dla nas zadowalające, gdy będziemy mieć 70, 80 lub nawet 100 lat. Jeśli uważasz, że mogą one być problematyczne, należy zacząć działać już teraz. Sprawdź projekty domów jednorodzinnych, które idealnie sprawdzą się wśród osób starszych. 

 

Domy jednorodzinne – projekty parterowe o niewielkim metrażu

Co musi znajdować się w nieruchomościach typu dom jednorodzinny? Projekty w Studio Krajobrazy zakładają z góry pokój dzienny, sypialnie, łazienkę, kuchnię i kącik jadalny. Oczywiście warto szukać propozycji, która ma dodatkowy schowek, taras, spiżarnię i ewentualnie garaż. Takie miejsca z pewnością umożliwią sprawne rozmieszczenie wyposażenia, a także utrzymanie zapasów. Można więc powiedzieć, że projekt przypomina metrażem średniej wielkości mieszkanie w bloku. Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: czy potrzebujemy czegoś więcej? Przydatna może okazać się też niewielka piwnica/poddasze i sypialnia dla gości, która na co dzień będzie biblioteczką lub gabinetem. Należy postawić przede wszystkim na komfort i wygodę, projekt domu dla seniora powinien uwzględniać styl życia przyszłych mieszkańców.

 

Wyeliminuj zbędne elementy w domu jednorodzinnym dla seniora

Bardzo często decyzja o budowie domu jednorodzinnego podejmowana jest przez ludzi u progu emerytury, zdrowych i aktywnych. Taki projekt powinien być dostosowany do wymagań osób starszych. Warto wspomnieć tu o sprzęcie wspomagającym choćby poruszanie się. Jak widać, na emeryturze nie potrzebujesz wielu sypialni i pomieszczeń, które zazwyczaj dedykowane są rodzinom z dziećmi. Jeśli ograniczysz ilość pokoi, automatycznie zadbasz o to, by mieć mniej sprzątania. Samo ogrzanie takiego domu jest prostsze i tańsze. Nie ma więc sensu stawiać na obiekty z niewykorzystanym potencjałem. 

Osoby starsze powinny wybierać domy jednopiętrowe, które nie posiadają bariery takiej jak schody. Warto zadbać też o łagodny podjazd do domu. Szerokość korytarzy jest także bardzo ważna. Należy pamiętać o swobodnym poruszaniu się i możliwości skorzystania z pomocy różnych urządzeń wspomagających przemieszczanie się. Zwróć uwagę na to, aby wszystkie miejsca były łatwo dostępne. 

Similar Posts