RTV i AGD

Zwykła lodówka czy lodówka side by side? Co wybrać?

Para wybierająca lodówkę

Od zawsze marzy Ci się naprawdę duża lodówka, w której bez problemu pomieścisz zakupy na cały tydzień? Mało tego, zależy Ci, żeby wszystkie produkty były widoczne jak na dłoni i łatwe do odnalezienia? W takim razie potrzebujesz dużej lodówki! Z pewnością znajdziesz dla siebie jednodrzwiowy model, ale co powiesz na lodówkę side by side? To świetna alternatywa dla tradycyjnych lodówek. Zobacz, czym różnią się między sobą lodówki klasyczne i side by side.

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie są cechy lodówki side by side,
 • w jakich sytuacjach klasyczna lodówka jest dobrym rozwiązaniem,
 • jaki model lodówki będzie idealny dla Twoich potrzeb.

Przy wyborze lodówki z pewnością spotkałeś się z pojęciem lodówki side by side. W odróżnieniu od klasycznych modeli posiadają one dwoje drzwi (lub więcej) i otwierają się podobnie jak szafa. Ta duża lodówka jest często wybierana do domów ze sporą kuchnią i… dużą liczbą domowników.

Z drugiej strony klasyczne lodówki jednodrzwiowe również dysponują sporą pojemnością. Sprawdź, czy przy szukaniu dobrej lodówki powinieneś wziąć pod uwagę model side by side, czy może jednak pozostać przy klasyce.

Lodówka side by side – wszystko widoczne jak na dłoni!

Standardowa model side by side to lodówka z dużą zamrażarką o pojemności powyżej 140 l i chłodziarką o objętości ponad 320 l. Nierzadko są to naprawdę duże sprzęty, o szerokości powyżej 90 cm i wysokości od 175 cm. Weź więc pod uwagę to, że taka lodówka wymaga sporej przestrzeni w swoim otoczeniu, aby wszystkie pary drzwi mogły się swobodnie otwierać.

Za wielkością idzie jednak ogromna pojemność i przejrzystość organizacji przestrzeni wewnątrz lodówki. Przykładowo – model Toshiba GR-RF646WE posiada aż 26 przegródek ułatwiających uporządkowanie żywności. Przygotowywanie posiłków lub planowanie zakupów jest w związku z tym łatwiejsze niż kiedykolwiek. Również ryzyko tego, że jakiś produkt się „zapodzieje” i nie zostanie spożyty na czas, jest mniejsze. Dla osób, które nie lubią marnować jedzenia i żyją w duchu „zero waste”, jest to więc idealne rozwiązanie.

Duża przestrzeń lodówki pozwala Ci na dostosowanie niektórych sfer specjalnie do potrzeb domowników. Wiele modeli zostało wzbogaconych o dystrybutor filtrowanej wody lub dozownik lodu. Jedną z dwóch zamrażarek możesz przekształcić w chłodziarkę, jeśli istnieje konieczność przechowania większej ilości produktów. Oddzielnie zamykane części możesz czasowo wyłączyć z użycia, co pozwala zmniejszyć zużycie energii.

Dodatkowo dobre lodówki, np. Toshiba, w większości posiadają bowiem klasę efektywności energetycznej A++. Są to więc najbardziej oszczędne urządzenia w tej kategorii.

Klasyczna lodówka – rozsądna i oszczędna propozycja

Lodówki tradycyjne, czyli jednodrzwiowe, są znacznie mniejsze niż lodówki side by side – standardem jest szerokość 60 cm i wysokość 140–200 cm. Ma to oczywiście wpływ na mniejszą pojemność tradycyjnej lodówki – ale nie zawsze! Producenci stosują bowiem innowacje, które pozwalają zyskać jak najwięcej przestrzeni w lodówce przy jej niewielkich gabarytach.

Przykładowo model Toshiba GR-RB440WE posiada kompaktowy system wentylatora i znacznie cieńsze ścianki niż inne lodówki tego typu. Dzięki temu zachowuje pojemność aż 416 l przy szerokości jedynie 70 cm! Nie musisz zatem rezygnować z pojemnej lodówki, nawet jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią w kuchni.

Lodówki tradycyjne świetnie sprawdzą się zatem w małych kuchniach w mieszkaniach, zwłaszcza tych z niewielką liczbą domowników. Dobre lodówki klasyczne możesz swobodnie ustawić przy ścianie (szuflady wysuwają się w pełni nawet przy otwarciu drzwi pod kątem 90°). Ponadto wewnątrz lodówek tradycyjnych znajdziesz przydatne rozwiązania, takie jak:

 • osobna komora chłodzenia – dla produktów, których nie chcesz mrozić, ale które wymagają niższej temperatury,
 • komora, której rozmiar możesz przekształcić w zależności od potrzeb.

Warto zaznaczyć, że lodówki tradycyjne wynagrodzą Ci swoją mniejszą pojemność niższym zużyciem energii elektrycznej. Jeśli więc zależy Ci na jak najniższych rachunkach za prąd, a bardzo duża lodówka nie jest Twoim priorytetem, wybierz model klasyczny.

Lodówka jak najlepsza dla Ciebie i Twojej rodziny – wybierz mądrze!

Wiesz już, czym charakteryzują się lodówki side by side i klasyczne. Pora na podsumowanie.

Dlaczego warto zainwestować w lodówkę side by side?

 • dużo przestrzeni chłodzącej – pomieścisz zakupy dla całej rodziny,
 • łatwość w organizacji wnętrza – wszystkie produkty znajdą swoje miejsce,
 • dodatkowe udogodnienia, tj. dozownik z wodą i lodem.

Klasyczne lodówki zyskują w porównaniu ze względu na:

 • niskie zużycie energii – co oznacza niższe rachunki,
 • niewielkie rozmiary – zmieszczą się w kuchniach w bloku,
 • optymalną pojemność.

Wybór lodówki nie musi być trudny! Wejdź na stronę www.toshiba-lifestyle.com/pl i wybierz idealną lodówkę, która ułatwi Ci codzienność!

Similar Posts