Dom i Ogród

Kinkiety i plafony sufitowe – w których pomieszczeniach się sprawdzą?

Niewątpliwą zaletą współczesnych czasów jest niemal nieograniczona dostępność niezwykle zróżnicowanych względem siebie produktów. Także nowoczesne oświetlenie może przyjmować dzisiaj różnorakie formy, co sprawia, że niemal każdy znajdzie rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb i odpowiadające gustom. Mimo szerokiego asortymentu w sklepach, w naszych domach wciąż przeważają standardowe modele – stawiamy przede wszystkim na lampy wiszące i podłogowe. Tymczasem warto zauważyć, że interesujące są również mniej powszechne kinkiety czy nawet plafony sufitowe, które mogą zupełnie zmienić wygląd wnętrza. W których pomieszczeniach warto na nie postawić?

Kinkiety i plafony sufitowe to w głównej mierze uzupełnienie dla wybieranych najczęściej jako oświetlenie główne lamp wiszących. Coraz częściej jednak orientujemy się, że mogą je zupełnie zastąpić. Zanim jednak podejmiesz decyzję, dokładnie przeanalizuj zarówno posiadany metraż, jak i pożądany efekt. Nie ulega wątpliwości, że w mieszkaniu warto postawić na różne źródła światła – dzięki temu poprawia się jego funkcjonalność i rodzi się ciepła, domowa atmosfera. Gdzie więc postawić na dodatkowe kinkiety lub plafony sufitowe?

Kinkiety – oświetlenie do gabinetu

W gabinecie kinkiety stanowią doskonałe uzupełnienie oświetlenia głównego. To przestrzeń do pracy, gdzie niezbędne jest precyzyjne światło punktowe. Warto jednocześnie zdawać sobie sprawę, że kinkiety mogą stanowić jedyne jego źródło. Tym samym będą skutecznie wspierały twoje oczy podczas pracy, ale i stworzą niezbędną do niej atmosferę. Pamiętaj, że w gabinecie istotne jest również twoje samopoczucie, które wpływa na twoją wydajność. Zadbaj o nie szczególnie wtedy, gdy czekają cię nadgodziny lub praca wieczorem czy w weekendy. Zwróć uwagę, że odpowiednio dobrany kinkiet może odmienić całą estetykę twojej przestrzeni do pracy.

Przede wszystkim pamiętaj, że oświetlenie do gabinetu musi być przede wszystkim wyjątkowo praktyczne. W tej przestrzeni musisz mieć możliwość osiągnięcia pełnego skupienia i wszystko dobrze widzieć. Weź pod uwagę nowoczesne kinkiety na wysięgnikach, dzięki którym będziesz mógł w dowolny sposób sterować ramieniem – pozwoli ci to dopasować kierunek i moc światła do zmieniających się w ciągu całego dnia pracy potrzeb.

Jednocześnie zwróć uwagę na własne samopoczucie w miejscu pracy. To przestrzeń, w której musisz spędzać niejednokrotnie więcej niż 8 godzin dziennie. Zanim wybierzesz kinkiety dla siebie, dokładnie przejrzyj modele dostępne w sklepach. Postaw na te, które wpisują się zarówno w twoje gusta, jak i przyjętą w gabinecie aranżację. Współczesne kinkiety dostępne w sklepach przyjmują cały szereg różnorakich form i kolorów, a więc naprawdę każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

Kinkiety sprawdzą się nie tylko w gabinecie – można postawić na nie również w salonie, gdy zależy ci na wyznaczeniu poszczególnych stref funkcjonalnych. To doskonałe wsparcie w czasie wieczornego czytania czy oglądania ulubionych filmów. Stonowane światło, które emitują, wprowadzają ciepłą atmosferę w twoją domową przestrzeń.

Plafony sufitowe – gdzie się sprawdzą?

Płaskie lampy sufitowe nie są niczym obcym w polskich domach, jednak dotychczas stawialiśmy na nie przede wszystkim w łazience. Ten trend od kilku lat wyraźnie się zmienia. Dzisiaj plafony coraz częściej pojawiają się w innych częściach mieszkania. Są funkcjonalne i piękne, co sprawia, że sprawdzą się w przedpokoju, sypialni czy nawet salonie.

Nowoczesne plafony sufitowe to szereg wyjątkowych form. Obecnie w modzie są przede wszystkim żyrandole industrialne. Modele wykonane z naturalnych materiałów wprowadzają ciepłą atmosferę do sypialni czy salonu. Współcześnie odchodzimy od szkła na rzecz klasycznej i ponadczasowej stali nierdzewnej, drewna i tkanin. Plafony wybieramy szczególnie tam, gdzie nieduża wysokość sufitów każe szukać rozwiązań optycznie powiększających przestrzeń.

Similar Posts