Finanse

Lokaty bankowe: jak otworzyć, jak zamknąć, ile można zarobić?

Lokaty bankowe: jak otworzyć, jak zamknąć, ile można zarobić?

Lokaty bankowe to dobry wybór dla osób, które szukają miejsca, gdzie mogą bezpiecznie ulokować swoje oszczędności i dostają gwarancję, że po umówionym terminie wypłacą swoje środki w tej samej kwocie i z dodatkowym zyskiem w postaci odsetek. Aktualnie jednak lokaty są naprawdę nisko oprocentowane. W jakim banku można jeszcze znaleźć najlepsze lokaty i ile można na nich zarobić? Wyjaśniamy!

Lokata bankowa to produkt depozytowy w banku. Oznacza to, że wpłacasz pieniądze do wybranej instytucji na określony czas. W zamian za to, że przez ten okres nie będziesz wypłacać środków, a bank będzie mógł je przeznaczyć na udzielanie innym kredytów, otrzymujesz zarobek w postaci odsetek.

Bank po zakończonym okresie lokaty zwraca Ci pieniądze wraz z odsetkami brutto, naliczonymi wedle oprocentowania danej oferty. Następnie bank obciąża Twoje konto podatkiem od zysków kapitałowych. Jest to podatek Belki, który wynosi 19% zysków z lokaty. Dopiero różnica zysku brutto i podatku Belki daje Ci zysk netto, który faktycznie zostaje w Twojej kieszeni.

„Na lokaty bankowe można wpłacać środki najczęściej od kilkuset złotych. Maksymalna kwota nie jest ograniczona, ale przy ofertach promocyjnych wyższe oprocentowanie zostaje zazwyczaj naliczane tylko dla danej kwoty. Lokaty mogą być zakładane na kilka dni, miesięcy lub lat. Niektóre z nich są nieodnawialne, czyli po umówionym okresie bank oddaje środki klientowi albo odnawialne, gdzie lokata jest automatycznie przedłużana” – wyjaśnia ekspert z https://www.aasadlabiznesu.pl/

Jeśli przed ustalonym terminem wypłacisz pieniądze z lokaty, najczęściej tracisz wypracowane odsetki.

Lokaty bankowe – jak liczyć zyski i ile można zarobić?

Jeśli myślisz o tym, aby wpłacić pieniądze na lokaty bankowe, warto wiedzieć, jak liczyć zyski. Oprocentowanie lokat zawsze jest podawane w skali roku. Co to oznacza? Jeśli lokata jest oprocentowana stawką 2%, wpłacasz na nią 100 zł na 3 miesiące, to nie oznacza, że później odbierzesz 2 zł. Okres porównujesz do skali roku. Jeśli trzy miesiące to jedna czwarta roku, to dane odsetki brutto musisz podzielić na cztery. Nie otrzymasz więc 2 zł, ale 50 gr.

Pamiętaj, że od tej sumy trzeba jeszcze zapłacić podatek Belki, który wynosi 19%. Po odjęciu podatku z 50 gr zostaje więc 41 gr Im więcej wpłacisz na lokatę bankową, tym kwota odsetek będzie wyższa.

Jeśli sam nie chcesz tego liczyć, możesz skorzystać z kalkulatora lokat. To narzędzie dostępne na wielu stronach internetowych, które po wpisaniu kwoty, oprocentowania i okresu lokaty liczy, ile możesz na niej zarobić.

„Przez pandemię koronawirusa Rada Polityki Pieniężnej aż trzykrotnie obniżyła stopy procentowe. Przez ten ruch bankom nie opłaca się oferować wysokich odsetek na produktach oszczędnościowych, bo same niewiele na tym zarabiają. Dlatego oprocentowanie lokat znacznie spadło w porównaniu do zeszłego roku. Najlepsze lokaty są teraz oprocentowane stawką maksymalnie 2% w skali roku” – tłumaczy specjalista z Aasa dla Biznesu.

Jeśli szukasz dobrej oferty, to warto najpierw przejrzeć jeden albo kilka dostępnych w internecie rankingów lokat. Takie zestawienie porównuje oferty lokat. Ranking wylicza również, ile przy danej kwocie i okresie deponowania można zarobić w konkretnych bankach.

Lokata bankowa w Nest Banku – oprocentowanie, jak otworzyć, jak zamknąć

Jedną z najlepszych lokat jest aktualnie Lokata Witaj, którą można założyć w Nest Banku. Jej oprocentowanie wynosi 2,1% w skali roku. Można wpłacić od 1 tys. zł do 10 tys. zł na 3 lub 6 miesięcy. Maksymalnie więc można na niej zarobić 85,05 zł netto. Jest to oferta skierowana do nowych klientów banku i w pakiecie z nią należy założyć konto osobiste i zapewnić na nie wpływy w kwocie min. 1 tys. zł przez pół roku.

Osoby, które posiadają już rachunek w Nest Banku mogą założyć Lokatę Witaj w swojej bankowości internetowej. Jest ona dostępna przez 30 dni od otwarcia konta.

Z kolei osoby, które do tej pory nie miały Nest Konta, mogą założyć je i lokatę przez internet albo w oddziale banku.

Jak zamknąć Lokatę Witaj? Po upływie 3 lub 6 miesięcy środki zostaną zwrócone na Nest Konto automatycznie. Gdy zechcesz wypłacić środki wcześniej, to możesz oczywiście zrobić przelew na swoje konto osobiste, ale pamiętaj, że wtedy tracisz odsetki. Lokatę można zamknąć poprzez bankowość internetową.

Lokata bankowa w Idea Banku – oprocentowanie, jak otworzyć, jak zamknąć

Jedną z najwyższych stawek oprocentowania lokat na rynku charakteryzuje się Lokata Happy dostępna w Idea Banku. Jej oprocentowanie wynosi 1,80% w skali roku i można na nią wpłacić od 500 zł do 20 tys. zł. Jest skierowana do nowych klientów banku, trwa 3 miesiące i nie trzeba wraz z nią korzystać z żadnych dodatkowych produktów bankowych. Wpłacając maksymalną kwotę, można więc zarobić 72,90 zł netto.

Lokatę Happy można założyć, wypełniając formularz dostępny na stronie Idea Banku:

Należy wybrać kwotę lokaty, którą chcesz wpłacić. W kolejnym kroku trzeba uzupełnić swoje dane do umowy, a następnie przelać środki do zdeponowania na wyznaczone przez bank konto. Wtedy otrzymasz również dostęp do bankowości internetowej, gdzie wygodnie będziesz mógł zarządzać środkami, ale i zamknąć lokatę.

Warto wiedzieć, że Lokatę Happy możesz zerwać w dowolnym momencie i nie tracisz wypracowanych przez ten czas środków.

Dla osób, które wolą wszystko załatwiać stacjonarnie lokatę można otworzyć jak i zamknąć w dowolnym oddziale Idea Banku.

Lokata bankowa w mBanku – oprocentowanie, jak otworzyć, jak zamknąć

Dla nowych klientów propozycję lokaty przygotował także mBank. Okres jej trwania to 3 miesiące, a stawka oprocentowania to 1% w skali roku. Można wpłacić od 500 zł do 10 tys. zł. Maksymalny zysk po odjęciu podatku Belki wyniesie więc 20,25 zł.

Lokatę dla nowych klientów w mBanku możesz założyć przez: stronę internetową banku, w bankowości internetowej, w aplikacji mobilnej, przez infolinię oraz w placówce banku.

Ten produkt musisz otworzyć z kontem osobistym, a wniosek dostępny na stronie banku wygląda następująco:

Najpierw wybierasz, ile chcesz wpłacić na lokatę oraz jakie konto założyć. Następnie uzupełniasz wniosek swoimi danymi, potwierdzasz zawarcie umowy i otrzymujesz od banku dostęp do bankowości elektronicznej.

Warto wiedzieć, że Lokata dla nowych klientów jest odnawialna. Jeśli zechcesz wypłacić z niej pieniądze i zamknąć ten produkt, to wystarczy, że zlecisz taką dyspozycję w bankowości elektronicznej (przez internet albo w aplikacji mobilnej banku).

Więcej przydatnych porad z zakresu oszczędzania, finansów i biznesu znajdziesz na stronie autora.

Similar Posts