Dom i Ogród

Wybieramy lustro do łazienki – 4 praktyczne rady

Wybieramy lustro do łazienki - 4 praktyczne rady

Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonalnej łazienki bez lustra. Jak wybrać model, który nie tylko spełni swoje praktyczne zadanie, ale i efektownie dopełni aranżację wnętrza? Nasz miniporadnik z pewnością Ci w tym pomoże.

Optymalne wymiary lustra łazienkowego

Tradycyjnie lustro zawiesza się nad umywalką, dlatego to właśnie ona stanowi główny punkt odniesienia przy określaniu jego wymiarów. W zdecydowanej większości przypadków znakomicie sprawdza się zasada, że szerokość lustra (uwaga – mierzona z ewentualną ramą!) powinna odpowiadać szerokości umywalki. Przy standardowym wyposażeniu wartość ta wynosi 60 cm lub kilka centymetrów mniej.

Oczywiście to jedynie ogólna wskazówka; o ostatecznych wymiarach lustra decydujesz Ty. Jeśli dysponujesz umywalką dwustanowiskową, masz ciasną łazienkę i chcesz optycznie ją powiększyć lub po prostu wygodniej korzysta Ci się z dużego lustra, śmiało wybierz większy model.

Jak zawiesić lustro w łazience?

Ustalając pozycję lustra, weź pod uwagę jego odległość od umywalki i oświetlenia; zachowanie wystarczających odległości od obu elementów zapewni Ci komfort użytkowania nie tylko samego lustra, ale i całej łazienki. Między dolną krawędzią ramy a umywalką powinno zostać co najmniej 10 cm wolnej przestrzeni. Dzięki temu na tafli rzadziej będą pojawiać się smugi od wody, kosmetyków itd. Podobny odstęp należy zachować między górną krawędzią lustra i oświetlającą je lampą.

Funkcjonalne oświetlenie lustra

Precyzyjne czynności wykonywane przy łazienkowym lustrze – makijaż, golenie itd. – wymagają wyraźnego światła o naturalnej barwie. Kwestia ta nabiera dodatkowej wagi w małych mieszkaniach; tamtejsze miniaturowe łazienki często nie mają okien, a jeśli już, to ich niewielka powierzchnia nie zapewnia wystarczającego dopływu światła. 

Poza standardowym oświetleniem sufitowym w łazienkach z reguły montuje się więc dodatkowe źródło światła nad lustrem. Może być to lampa w formie podłużnej listwy, zestaw punktowych LED-ów lub designerski kinkiet. Fani ekstrawagancji i stylu glamour mogą zdecydować się także na oświetlenie rodem z hollywoodzkiej garderoby – rząd kulistych reflektorów osadzonych na chromowanej listwie.

Funkcjonalne oświetlenie lustra

Lustro – stylowa dekoracja wnętrza

W ten sposób przechodzimy do estetycznych walorów luster łazienkowych: odpowiednio dobrany model może stać się główną ozdobą pomieszczenia, które dzięki niemu nie będzie potrzebowało już wielu dodatkowych dekoracji. Oświetlenie reflektorowe to tylko jeden z pomysłów na urządzenie łazienki w stylu glamour – równie dobrze sprawdzi się tu lustro w ozdobnej, masywnej ramie. Nowoczesną aranżację świetnie dopełni natomiast lustro LED z równomiernym oświetleniem wokół krawędzi.

Niezależnie od tego, jaki styl preferujesz, z pomocą wyszukiwarki mebli łatwo znajdziesz najlepszy dla siebie model; przejrzysty system filtrowania ofert umożliwi Ci precyzyjne określenie kształtu, stylu i funkcjonalności Twojego wymarzonego lustra łazienkowego.

Similar Posts