RTV i AGD

Parametry pralek

Parametry pralek

Pralka to podstawowe wyposażenie w każdym mieszkaniu. Czasy, kiedy królowała słynna Frania, już dawno minęły. Dzisiejszy sprzęt AGD to urządzenia, które są nie tylko energooszczędne, lecz także bardzo ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Producenci urządzeń elektrycznych dokładają wszelkich starań, aby klienci kupowali ich sprzęty. Jak zatem w gąszczu produktów oraz reklam znaleźć pralkę, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania oraz potrzeby? Warto skupić się na najważniejszych parametrach sprzętu. W poniższym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki. 

  1. Jaką pralkę kupić – wymiary pralki, na które musisz zwrócić uwagę
  2. Pojemność pralki i sposób załadunku
  3. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki?
  4. Silnik inwerterowy. Jaki ma wpływ na pracę pralki?
  5. Programy prania dostępne w pralkach – jakie powinna mieć dobra pralka?

Jaką pralkę kupić – wymiary pralki, na które musisz zwrócić uwagę

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór pralki jest jej rozmiar. Nie w każdej łazience zmieści się urządzenie o dużych gabarytach. Jeśli zatem planujesz zakup pralki, sprawdź przede wszystkim szerokość miejsca w którym ma stać. Pamiętaj, że kupowanie urządzenia na tak zwany „styk” może być zgubny. Warto zatem zostawić chociaż 1 cm przestrzeni, aby z łatwością wsunąć nowy sprzęt w odpowiednie miejsce. Równie ważną rolę odgrywa jej wysokość. Jeśli pralka ma stać pod półkami, to warto sprawdzić, czy dany model się zmieści. Oczywiście w wąskich pomieszczeniach należy także zmierzyć jej długość. Pamiętaj także, że pralki otwierane od frontu potrzebują miejsce na drzwiczki. w przeciwnym razie trudno będzie je otworzyć i załadować bęben zwłaszcza gdy chcesz wyprać grube koce. 

Pojemność pralki i sposób załadunku

Kluczową rolę odgrywa także forma załadunku oraz pojemność bębna. Najlepsze pralki do małych łazienek to modele ładowane od góry. Nie wymagają dodatkowego miejsca na drzwiczki z boku, dlatego można takie urządzenie całkowicie zastawić. Jeśli dysponujesz większą przestrzenią możesz pozwolić sobie na zakup pralki automatycznej ładowanej z boku o większej pojemności bębna. Pralki ładowane od góry oraz frontu różnią się od siebie właśnie pojemnością, która określa ciężar wsadu. Czynnik ten najlepiej dobierać do liczby użytkowników oraz wielkości pranych rzeczy. W standardowych modelach zmieści się około 6 kg ubrań. Na rynku dostępne są także produkty z mniejszym bębnem do 4 kg. Do tej grupy należą wspomniane już wcześniej modele o specyficznej, dość wąskiej budowie. Pamiętaj jednak, że w przypadku prania większych zasłon czy koców, może pojawić się problem z pomieszczeniem przedmiotu w bębnie. Większe urządzenia dla dużych rodzin to sprzęt AGD mieszczący około 8 kg. 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki?

Przy wyborze pralki należy zwrócić uwagę przede wszystkim na klasę energooszczędną.Najlepsze pralki oznaczone są symbolami A+, A++ oraz A+++. Zakup takiego urządzenia sprawia, że nawet przy wysokim stopniu eksploatacji nie trzeba się martwić o wzrost rachunków za energię elektryczną. Do ważnych parametrów należy także prędkość wirowania, czyli liczba obrotów na minutę. Im większa liczba obrotów, tym lepiej pralka radzi sobie z mocno zabrudzonymi rzeczami. Dodatkowo pranie jest bardziej suche po wyjęciu z pralki. Nie trzeba zatem martwić się, że z części ubrań kapie woda i zalewa łazienkę. Najlepsze urządzenia wirują z prędkością około 1600 obr/min. Warto zdecydować się na model, który oferuje powyżej 1000 obrotów. Dzięki temu masz pewność, że Twoje pranie jest naprawdę czyste. Na wysokość rachunków wpływa także zużycie wody podczas jednego prania. Skąd wziąć takie informacje? Zgodnie z obowiązującym w Unii Europejskiej prawem producenci sprzętów AGD muszą zamieszczać dokładną specyfikację urządzenia. Każda pralka powinna przejść test, dzięki któremu istnieje możliwość określenia, ile wody bądź prądu wykorzystano do jednego prania. W ten sposób każdy Klient znajdzie pralkę, która najbardziej spełnia zapotrzebowanie. 

Silnik inwerterowy. Jaki ma wpływ na pracę pralki?

Obecnie można kupić pralki ze specjalnym silnikiem inwerterowym. Oznacza to, że nie do obracania bębna wykorzystywana jest indukcja magnetyczna. Nie ma już szczotek, jak w tradycyjnych odpowiednikach. Tym samym pralki pracują znacznie ciszej. Jest to bardzo istotne w małych mieszkaniach, gdzie łazienka znajduje się za ścianą sypialni i przeszkadza podczas odpoczynku. Dodatkowo pralki inwerterowe są znacznie bardziej wydajne, zużywają mniej energii i bardzo dobrze radzą sobie nawet z bardzo zabrudzonymi ubraniami.  

Programy prania dostępne w pralkach – jakie powinna mieć dobra pralka?

Obecnie prawie każda pralka umożliwia wykonanie prania wstępnego oraz delikatnego. W standardowym wyposażeniu są także programy ekologiczne, szybkie lub do określonego typu tkanin: np. jedwab, bawełna czy syntetyki. Bardziej zaawansowane modele pozwalają na wysuszeniu odzieży oraz pranie parowe, które usuwa nieprzyjemne zapachy oraz dokładnie odkaża ubrania. 

 

Similar Posts