Porady

Wkręty do blach dachowych – przegląd produktów

Wkręty do blach dachowych – przegląd produktów

Elementy mocowania blach na dachach są niezwykle istotne. Warto więc zrozumieć specyfikę dostępnych na rynku blachowkrętów, aby móc je poprawnie rozróżnić. W niniejszym artykule prezentujemy krótki przegląd technologiczny dotyczący tych niepozornych, acz ważnych śrub. Mamy nadzieję, że dzięki temu będzie Państwu łatwiej dobrać wkręty do blach.

Wkręty do blach ogólnie

Tzw. blachowkręty to rodzaj śrub służących do montażu blachy przy wszelkiego rodzaju konstrukcjach, nie tylko w budownictwie. Istotne jest to, że używa się ich w sytuacjach, gdy nie występuje znaczne obciążenie. Sam dach jest w końcu zwieńczeniem budynku i z założenia nie przewiduje się, aby miało być narażone na znaczne ciężary. Niemniej produkowane dziś wkrety do blach zapewniają znakomitą wytrzymałość konstrukcji.

Jakość wkrętów polega też na tym, że montaż blachy jest z ich dzięki nim łatwy. Wystarczy wywiercić otwór o odpowiedniej średnicy i poprawnie wkręcić śrubę. Jej budowa zapewnia solidne i szczelne połączenie z blachą. Istnieją dwa podstawowe rodzaje blachowkrętów. Są to wkręty do blach podkładkowe oraz śruby farmerskie. Na rynku można też dostać wysokiej klasy wkręty samowiercące.

Blachowkręty podkładkowe

Ten rodzaj wkrętów ma płaski, poszerzony łeb. Jego zadaniem jest przytrzymanie blachy. Szerokość łba w tym przypadku jest uniwersalna. Wynosi standardowo 4,2 milimetra. Wkręty te wyróżnia się głównie ze względu na długości gwintu. Z tego względu wkręty podkładkowe sprawdzą się zarówno przy cienkich blachach do podłoża stalowego, jak i montowaniu elementów drewnianych.

Wkręty do blachy farmerskie

Farmery to potoczna nazwa śrub farmerskich. Są bardziej skomplikowane niż opisane wyżej wkręty i nadają się do każdego rodzaju blachy dachowej. Produkuje się je ze stali, która jest pokryta cynkowaną powłoką. Są do tego odpowiednio lakierowane. Farby z palety RAL gwarantują trwałość na wiele lat. Odporność na korozję idzie w parze z ochroną koloru. Oznacza to, że farmery zapewnią świetne mocowanie dachu na całe dziesięciolecia przy jednoczesnym zachowaniu swojej „przeźroczystości”. Osiąga się ją poprzez idealne dopasowanie koloru śruby do blachy. Tych wkrętów nie widać z daleka i w dodatku nie trzeba ich wymieniać.

Zwykłe farmery mają sześciokątny łeb oraz stalową podkładkę z pierścieniem wykonanym z gumy EPDM. Istnieją jeszcze wkręty farmerskie torx. Mają one inny rodzaj gniazda oraz samowiercącą końcówkę, więc nadają się do montażu różnych materiałów, w tym blachy o grubości 2,5 milimetra. Polskie wkręty farmerskie TORX mają płaski łeb. Dzięki niemu lepiej dopasować dany element do mocowanej powierzchni. Powłokę stanowi natomiast ocynk galwaniczny, który zapewnia śrubie wręcz unikalne właściwości antykorozyjne.

Wkręty samowiercące

Wkręt samowiercący nadaje się do tego, aby zamontować blachę do podłoża drewnianego, jak i wszelkiego rodzaju obróbek blacharskich. Tego typu wkrety do blach są wytwarzane z ocynku białego, stali węglowej utwardzanej powierzchniowo lub stali fosforowanej. Występują w kilku rozmiarach. Ważne jest, aby dobrać właściwy skok i długość gwintu. Dzięki temu można zapewnić sobie doskonałe łączenie.

Tak z grubsza prezentują się wkręty do blachy dostępne dzisiaj na rynku. Zarówno wysokiej klasy wkręty farmerskie torx, jak i mniej skomplikowane śruby podkładowe to certyfikowane elementy montażowe polskiej produkcji, wykonane do tego z trwałych materiałów. Dzięki nim mogą Państwo liczyć na wieloletnią szczelność dachu i pewne łączenie blachy w każdych warunkach.

 

Similar Posts