Porady

Aranżacja sypialni: jak zadbać o komfort i estetykę?

Aranżacja sypialni: jak zadbać o komfort i estetykę?

Sypialnia to jedno z najprzyjemniejszych miejsc w domu, a przynajmniej w teorii. Zdarza się bowiem, że pokój do spania nie jest tak przytulny, jak oczekiwaliśmy. Na szczęście to prawie zawsze kwestia samej aranżacji. Podpowiadamy, jak urządzić sypialnię, by była nie tylko modna i estetyczna, ale również niesamowicie komfortowa.

Kolory idealne do sypialni

Dawniej uważało się, że ściany w sypialni powinny być jasne, gdyż jasna sypialnia bardziej wycisza i ułatwia zasypianie. Przez lata właściciele mieszkań unikali ciemnych kolorów na ścianach jak ognia, z obawy przed przytłaczającym efektem. Na szczęście zorientowano się, że ciemne kolory na ścianach wcale nie czynią pomieszczenia ponurym i zimnym. Wszystko jest kwestią dobrej aranżacji: ciemne kolory na ścianach połączone z jasnymi meblami tworzą wyjątkową, nowoczesną i wyciszającą przestrzeń.

Obecnie w trendach są kolory ziemi, dzięki czemu modne sypialnie sprawiają wrażenie miejsc „blisko natury”, a co za tym idzie, są bardziej przytulne, przyjemne dla oka i sprzyjają wypoczynkowi. Bez obaw można wybrać ciemne kolory do sypialni, natomiast radzimy unikać kolorów nasyconych i jaskrawych, przez które sypialnia może stać się krzykliwa. Taka aranżacja pokoju może utrudniać nam zasypianie, czy relaks.

Łóżko — najważniejszy element wyposażenia sypialni

Zdrowy sen to absolutna podstawa w życiu każdego człowieka. Powinniśmy spać o stałych porach, co najmniej 8 godzin. W przeciwnym razie zauważymy niekorzystne zmiany samopoczucia oraz problemy zdrowotne, do których należy na przykład migrena. Na higienę snu znacząco wpływa łóżko i znajdujący się na nim materac. Łóżko to najważniejszy element wyposażenia sypialni, dlatego warto zadbać, by było odpowiednio duże i wygodne.

Kluczowy jest również wybór materaca do spania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jaki materac wybrać? Podpowiadamy! Oprócz twardości i wielkości materaca liczy się również materiał wykonania i rodzaj wypełnienia. Na wybór materaca do spania warto poświęcić trochę czasu, a nagrodą za ten wysiłek będzie komfortowy sen, który jest bezcenny!

Jakie meble do sypialni wybrać?

Meble i dodatki do sypialni to ostatni punkt aranżacji wnętrza. Dobór tych elementów zależy od czynników praktycznych. Wiele sypialni pełni jednocześnie rolę biura lub garderoby. Sypialnia to idealne miejsce na dużą, zabudowaną szafę, która pomieści wszystkie ubrania i domowe sprzęty. Zabudowa idealnie wpasuje się w stonowany, wyciszający klimat sypialni. Co więcej, szafa na wymiar pozwoli najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

A jeśli sypialnia nie musi pełnić żadnej dodatkowej funkcji, wnętrze warto ocieplić puchatym dywanem, który razem z łóżkiem stanowiłby centrum pomieszczenia. Do tego warto dobrać drewniane stoliki nocne i toaletkę — drewno w sypialni zapewnia fantastyczny efekt, zwłaszcza połączone z czarnymi dodatkami. Nie bez znaczenia pozostają również ozdoby na ścianę w postaci luster lub przyjemnych dla oka, modnych grafik. Ozdobna sypialnia z małą ilością mebli wspaniale spełni funkcję pokoju wypoczynkowego, do którego chętnie się wraca po całym dniu spędzonym na pracy i codziennych obowiązkach.

Similar Posts